Stránky věnované zejména fotografiím památek a zajímavých míst města Krnova a jeho okolí - Bruntálska, Opavska, Jesenicka a polského pohraničí. Najdete zde však fotografie i jiných vzdálenějších míst, která jsem navštívil.
Stránky Vám mohou posloužit jako inspirace k návštěvě našeho regionu. Můžete navštívit také na Facebooku.

Tamron AF 70-300/4-5,6 Di LD Macro 1:2 - test

12. září 2012 v 21:58 | P.K. |  Fotoblog
Další teleobjektiv, který se mi dostal po čase do ruk, byl Tamron 70-300/4-5,6 Di LD Macro 1:2. Uvedený objektiv je jedním z nejlépe dostupným teleobjektivem, který lze v rámci amatérské kategorie sehnat. Jeho cena se totiž pohybuje okolo 4.000,- Kč a viděl jsem i cenu okolo 3.500,- Kč. To je cena určitě velmi výhodná. Jako bazarový lze tento objektiv pořídit dokonce i za cenu okolo 2.500,- Kč. Jak se ale nižší cena projevila na jeho vlastnostech jsem byl sám zvědav.Tamron AF 70-300/4-5,6 Di LD Macro 1:2 pro SonyNa úvod by bylo vhodné uvést základní technickou specifikaci objektivu:
 • Rozsah ohnisek 70 - 300mm (105 až 450mm po přepočtu na kinofilm, platí pro Sony APS-C)
 • Světelnost 4 až 5,6 (70 až 135mm - f/4, 150 až 210mm - f/4,5, 250mm - f/5, 280 až 300mm - f/5,6)
 • Optická konstrukce se skládá ze 13 prvků v 9 skupinách, použit jeden prvek LD s nízkým rozptylem
 • 9-lamelová clona
 • Minimální zaostřovací vzdálenost 1,5m od roviny snímače, v režimu Macro 0,95m
 • Možnost dosažení měřítka zvětšení 1:4, v režimu Macro 1:2
 • Plastová konstrukce, bajonet plast-kov (Super Hybrid Mount)
 • Objektiv při změně ohniska i při ostření mění svou velikost (nemá vnitřní ostření)
 • Pohon AF pomocí motorku z těla fotoaparátu
 • podpora ADI pro přesnou práci TTL blesku (informace o zaostřené vzdálenosti)
 • Určen pro digitální fotoaparáty Sony, Canon, Pentax i Nikon (daný kus určen pro Sony a samozřejmě i pro Konica-Minolta) se senzorem o velikosti APS-C i Full frame. Použíl lze i na kinofilmové zrcadlovky stejný značek.
 • Bajonetová kruhová sluneční clona
 • Rozměry: šířka 76,6mm x délka 118,5mm
 • Váha 445 g (pro Sony)
 • V balení objektiv, přední a zadní krytka, sluneční clona, návod, záruční list
 • Cena nového objektivu cca 170 USD, u nás okolo 4.000,- Kč, bazarová cena okolo 2.500,- Kč.

Dostupné testy objektivu na internetu:

Na stránkách www.dyxum.com získal objektiv od uživatelů průměrnou známku 4,09 z 5 možných za ostrost, což je velmi dobré hodnocení. Celková známka 4,05, také velmi dobré.

Fotografie objektivu
Když jsem objektiv vybalil z krabičky a vzal do ruky, první dojmy byly - váha tak akorát, plastové provedení, ale žádné vůle při zoomování ani při mnauálním ostření. Bajonet není celokovový, což mě překvapilo, protože ve všech testech píšou, že má bajonet kovový. Jedná se ale o vlastní kontrukci Tamron nazvanou "Super Hybrid Mount", použitou například také u objektivu 18-200. Tělo bajonetu je kovové a potaženo vrstvou plastu, údajně pro snížení hmotnosti.

Hybridní bajonet + zadní čočka není vidětCo mě také překvapilo bylo, že zadní čočka není vidět, je více zapuštěná v těle, což není obvyklé, u konstrukčně podobných objektivů Sony 75-300 a Sigma 70-300 APO DG je zadní čočka krásně vidět viz obrázek. Je to ale výhoda, protože si při výměně objektivu zadní čočku nemůžete zašpinit.

Sony 75-300 a Sigma 70-300 APO DG - pohled na zadní čočku


Objektiv stejně jako firemní objektivy Sony má osm kontaktů na bajonetu a tím pádem podporuje ADI tzn. předává fotoaparátu informaci o zaostřené vzdálenosti pro přesnou práci TTL blesku. Tuto funkci nepodporuje konstrukčně podobná Sigma 70-300 APO DG, ta má kontaktů jen pět.

Objektiv disponuje funkcí Macro, při přepnutí režimu lze ostřit ze vzdálenosti 95cm od snímače, což představuje na ohnisku 300mm měřítko 1:2. Nelze ale očekávat nějaké převratné výsledky, jelikož na 300mm bývá většinou kresba horší.


Ostrost a chromatická aberace

U každého objektivu mě zajímá, jaký je jeho optický výkon, kolik informací je schopen objektiv přenést na čip fotoaparátu a s jakými vadami. Provedl jsem tedy několik různých testů za použití APS-C zrcadlovky Sony A230. První byl doma a fotil jsem testovací obrazec ze vzdálenosti cca 2 až 4 metry ze stativu a za použití externího blesku namířeného na strop, ISO 200, uloženo do JPG.. Další testy jsme pak prováděl bez blesku přímo doma z okna, ISO AUTO, uloženo do JPG. Fotografováno bylo z ruky. Zaměřil jsem se samozřejmě na ostrost a chromatickou aberaci. Test jsem rozdělil podle jednotlivých ohnisek, kterými objektiv disponuje.

Použity bylo tyto testovací předlohy:


Ohniska 70 až 105mm
Nejkratší ohniska zvládá Tamron na výbornou, ostrost je na f/4 velmi dobrá a po mírném zaclonění vynikající. Škoda jen chromatické aberace na f/4, která je vidět nejvíce na satelitu vedle komínu. Při f/4 je vidět i horší přenos kontrastu, fotky jsou lehce našedlé. Po mírném zaclonění ale aberace ve středu obrazu mizí, zmenší se i na okrajích, kontrast se také podstatně zlepší. Použití objektivu na portréty při ohnisku 70 až 100mm a clonou f/4,5 až 5,6 je velmi vhodné. Pěkně působí i rozostřené pozadí (bokeh).Ohniska 120 až 160mmNa ohniscích okolo 135mm je situace podobná jako okolo 70mm. Odcloněný objektiv aberuje, horší je i kontrast. Ostrost je ale slušná. Po zaclonění na f/5,6 a f/8 je ale situace o dost lepší, ostrost pak na levný amatérský objektiv vynikající. Aberace je solidně potlačena.


Ohniska 170 až 210mm
Na ohniscích okolo 200mm se situace trošku zhoršila, při f/4,5 opět objektiv aberuje, hůře přenáší kontrast a slabší je i ostrost. Aberace i kontrast se zlepší již při f/5,6, ostrost je o kapánek slabší a je výborná až při f/8. To se ale týká jen testovacéího obrazce, v reálu to poznat není, ostrost je výborna již při f/5,6. V praxi bude na ohniscích okolo 200mm vhodné clonit na f/5,6. Naštěstí má objektiv ještě na ohnisku 210mm nevídanou světelnost f/4,5! Problém lehkého přiclonění tedy není problém, časy expozice se nijak dramaticky nenatáhnou.


Ohnisko 300mm

Zřejmě nejdůležitější ohnisko a důvod, proč si takový teleobjektiv kupujeme. Na ohnisku 300mm se ale projeví nejvíce konstrukce a výsledná cena objektivu. Při cloně f/5,6 je obraz měkčí, ostrost je vyhovující až na f/8, na f/11 solidní. Chromatická aberace je v podstatě problém při všech clonách a odpovídá amatérské kategorii. Nutností je úprava v PC za účelem zvýšení ostrosti pomocí funkce maskování neostrosti a odstraňování aberace. Aberace je na jedné straně hran modrá a na druhé většinou zelená. Její odstranění není ale tak jednoduché. Pokud si vyberete vhodný námět, pak lze udělat i ostrou fotku i na f/5,6 (slunečník Staropramen). Já osobně mám s tímhle ohniskem problém. Mám velkou část fotek lehce mázlou a to z důvodu toho, že špatně zaostřím nebo se po zaostření pohnu, pohne se cíl, neudržím i se stabilizátorem delší čas atd.. Ale za to objektiv nemůže. Možná to asi znáte. Nejlepší je jasný den, slunce v zádech, bezvětří, nepohyblivý cíl a pevná opora. AF Tamronu je poměrně hlučný a speciálně na ohniscích 200 až 300mm i pomalý a také sem tam nepřesný. Tamronu chybí vnitřní ostření nebo vlastní mikromotorek k pohonu AF. Nejhorší je když se AF nechytne hned na poprvé a projede se sem a zase zpět, což trvá někdy i 2 sekundy.


Makro

Ohniska 180 až 300mm umožňují použití funkce Makro. Pokud budete používat tuto funkci na detailnější snímky a používat clony nejlépe f/11 a více, pak lze dosáhnout solidních výsledků. Vhodné je použití blesku a citlivosti ISO 100, aby se zbytečně redukcí šumu nesnižovala hranová ostrost.Vinětace a sférické zkreslení

Tyto vlastnosti nemá u daného objketivu cenu vůbec řešit, obě jsou zanedbatelné, případně lehce odstranitelné. Je vidět, že odcloněný objektiv lehce vinětuje tzn. že obraz ve středu je o něco světlejší než na okrajích viz testovací obrazec, ale vinětace lehkým zacloněním mizí. Sférické zkreslení je minimální, dokonce i na 300mm je jen lehce poduškovité, opět není problém případně srovnat pomocí software.


Protisvětlo

Slunce v záběru nemá testovaný objektiv moc rád, na ohnisku 300mm se vytvořil lehký závoj a na ohnisku 70mm i jeden odlesk. To když jsem zkoušel ráno vyfotit východ slunce. Za denního světla jsem zkoušel slunce dostat lehce do záběru a vytvořili se prasátka a silný závoj.Závěr

Plusy:
 • Vynikající poměr výkonu a ceny
 • Výborná ostrost na 70 až 135mm, velmi dobrá na 200mm
 • Stejná ostrost ve středu i v rozích na 70 až 200mm
 • Světelnost na 210mm ještě f/4,5
 • Užitečná funkce Makro (na 300mm a clonit na f/11 až f/16)
 • Podpora ADI pro práci TTL blesku
Mínusy:
 • Slabší ostrost na 300mm f/5,6
 • Chromatická aberace odcloněného objektivu a na ohnisku 300mm při všech clonách
 • Slunce v záběru mu moc nesvědčí
 • Hlučný, pomalý a někdy nepřesný AF zejména na 200 až 300mm při nedostatku světla
 • Hybridní bajonet není hezký

Tamron vůbec není špatný objektiv zejména s přihlédnutím k jeho ceně, právě naopak. Má své limity, ale není to tak hrozné. Ostrost po mírném zaclonění (na 70 až 135mm stačí jen f/4,5 nebo f/5 a na 200mm f/5,6) je výborná v celé ploše obrazu. Na 300mm stačí f/8 a obraz je také přijatelně ostrý. Potrápit může chromatická aberace na hodně kontrastních hranách, ale i to se dá řešit pomocí software, ikdyž ne vždy je to snadné. Tamron je dle mého názoru a vlastních zkušeností lepší než setový Sony 75-300 ve všech podstatných vlastnostech a za cenu, za jakou se dnes oficiálně nabízí, těžkou koupíte lepší amatérský teleobjektiv.

Tamron jsem si s sebou vzal i před pár dny do ZOO Ostrava. Byl jsem překvapen solidními výstupy, které byly použitelné po úpravách i na ohnisku 300mm a cloně f/5,6. Na fotky se můžete podívat zde.
 


Komentáře

1 Tonda Tonda | 3. června 2013 v 0:58 | Reagovat

Mockrát děkuju za výbornou recenzi, zvažoval jsem jestli si jej pořídit a po přečtení jsem se rozhodl, že do něj půjdu. Pro mé amatérské focení to zatím postačí. Chtěl bych se jen zeptat, kde si můžu stáhnout ten stejný obrazec pro testování objektivu, mám 50mm 1.8 a 18-55mm od Sony a rád bych si je otestoval. Děkuji :-)

2 groaners groaners | Web | 6. října 2016 v 6:18 | Reagovat

sms půjčka bez příjmu :-(

3 Paydayloan Paydayloan | E-mail | Web | 7. října 2018 v 22:51 | Reagovat

credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">no credit loans</a> need a payday loan <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>bad credit loans guaranteed approval</a>

4 Payday Loan Online Payday Loan Online | E-mail | Web | Včera v 3:53 | Reagovat

loan interest rates today <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">best payday loan</a> no credit loans <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>credit loans guaranteed approval</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama