Stránky věnované zejména fotografiím památek a zajímavých míst města Krnova a jeho okolí - Bruntálska, Opavska, Jesenicka a polského pohraničí. Najdete zde však fotografie i jiných vzdálenějších míst, která jsem navštívil.
Stránky Vám mohou posloužit jako inspirace k návštěvě našeho regionu. Můžete navštívit také na Facebooku.

Redukce M42/Sony (Konica–Minolta) s čipem i bez čipu

9. března 2010 v 19:50 | P.K. |  Fotoblog
Poměrně často se na internetu probírá otázka používání starých objektivů se závitem M42 na současných digitálních zrcadlovkách. Podmínkou jejich použití je mezikus - redukce, která umožňuje nasazení takovýchto objektivů na bajonety současných zrcadlovek. V úvahu připadají dva druhy redukcí, redukce bez čipu a redukce s čipem (očipovaná). Jaký je mezi nimi rozdíl si můžete přečíst v článku. V článku se pokusím popsat chování fotoaparátu Sony A200 při použití obou druhů redukcí. Chování jiných zrcadlovek Sony a samozřejmě chování zrcadlovek jiných výrobců může být úplně jiné.


Redukce je zajímavá a užitečná věc. Umožňuje používání velkého množství poměrně levných a kvalitních objektivů se závitem M42. Zpravidla se jedná o světelná skla s pevnými ohnisky, poctivou kovovou konstrukcí a dobrými optickými vlastnostmi (hlavně kresbou). Omezením je, že tyto objektivy nejsou uzpůsobeny pro použití na digitálních fotoaparátech (bez antireflexní vrstvy na zadní čočce) a často mají slabší nebo žádné antireflexní MC vrstvy, z čehož plyne horší odolnost na protisvětlo. Dalšími omezeními je v době zoom objektivů právě jejich nepohodlné pevné ohnisko a hlavně pouze ruční zaostřování, které je o to problematičtější, protože současné zrcadlovky nemají pro ruční ostření přizpůsobené matnice. Nejsem odborník na tyto objektivy, v rukách jsem jich měl v životě jen pár, ale v začátcích jsem fotil Praktikou s pevnou padesátkou a také ruským objektivem Tair 135/2,8, takže úplně neznámé mi tyto objektivy nejsou. V současnosti vlastním pouze ruský objektiv Helios 58/2 44M-4, který mi přijde docela kvalitní. Dokonce obstál i v mém vlastním srovnávacím testu s Minoltou AF 50/1,7.

Zrcadlovky používající bajonet Sony (Konica - Minolta) nemají při použití správné redukce problém s používáním skel se závitem M42 na rozdíl od fotoaparátů Nikon, u kterých nejde při použití běžné redukce ostřit na nekonečno, a proto musí být použita redukce s optickým členem, který zpravidla degraduje kvalitu použitého objektivu.

Redukci M42/Sony (Konica - Minolta) bez čipu mám doma asi rok a používal jsem ji právě s objektivem Helios 58/2. Mé prvotní nadšení s používání velmi brzy opadlo, zejména když jsem viděl, jak velký odpad při fotografování s touto sestavou jsem měl. Fotil jsem totiž hlavně vlastní děti, které, jak je známo, moc neposedí a správné zaostření bylo otázkou štěstí. Ale fotografování venku nepohyblivých věcí nebyl žádný problém. Přesto jsem si řekl, že si pořídím i redukci s čipem, která by mi focení ulehčila. Částečně to bylo také ze zvědavosti. Redukce s čipem mi nedávno dorazila a já s ní začal fotit. Byl jsem překvapen, jaký komfort tato očipovaná redukce přináší. O poznatky bych se s vámi chtěl podělit.

Na fotkách si můžete prohlédnout, jak taková redukce vypadá.


Redukce bez čipu i s čipem


Detail redukce s čipemRedukce s čipem na objektivu Helios 58/2Teď bych chtěl přesně popsat chování digitální zrcadlovky Sony A200 s objektivem Helios 58/2 44M-4 při použití redukce bez čipu a pak při použití redukce s čipem. Upozornit bych chtěl na to, že některé objektivy je potřeba pro použití redukce připravit. Jedná se o vystouplý kolíček pro ovládání clony, který by neměl z objektivu vyčuhovat. Návod pro úpravu konkrétně u objektivu Helios 58/2 je zde http://chris.stingray.free.fr/Tuto/Modif_H44M4/Pinoche_H44M-4.html


Redukce bez čipu

Redukce bez čipu je kus zpravidla eloxovaného hliníku, který má v podstatě na jedné straně závit M42 a na druhé protikus bajonetu Sony (Konica - Minolta). Nic víc. Když našroubujete redukci na objektiv a pořádně dotáhnete, jde objektiv nasadit na digitální zrcadlovku Sony A200. Na redukci je malá červená značka, která pomáhá správnému nasazení objektivu s redukcí na fotoaparát.

Sony A200 může při použití běžné redukce exponovat jen v plně manuálním režimu "M". Tělo totiž nedostává od objektivu žádné informace. Clona se zobrazuje stále 1 , čas se pak mění kolečkem vedle spouště. Měření funguje normálně, správná expozice se nastaví rafičkou v hledáčku. Rafička se ale nastavuje nikoliv na nulu, ale na cca + 1 až +1,3. Je to způsobeno tím, že fotoaparát si myslí, že má nasazen objektiv se světelností 1, ale ve skutečnosti je světelnost 2 (Helios 58/2). Při použití objektivu se světelností např. 2,8 bude muset být korekce ještě větší. S tím se musí počítat. Po nastavení expozice můžete exponovat. Clona samozřejmě není ovládaná z těla, ale musíte si ji nastavit na objektivu. Při zaclonění ubývá světlo v hledáčku a prodlužuje se expozice, korekci nastavujete ale stále stejnou. Clona se neuzavírá až v okamžiku expozice, ale je nutné ostřit a nastavovat expozici již při cloně pracovní. Někdo to ale dělá tak, že nejdříve zaostří s odcloněným objektivem, pak objektiv zacloní na požadovanou clonu např. 8 a nakonec nastaví expozici. To sice není možné při nějakém akčním fotografování, nicméně při focení krajiny ze stativu není problém. Protože velká část lidí si objektivy se závitem M42 kupuje z důvodu jejich velké světelnosti a malé hloubky ostrosti, která se hodí na portréty, je pravděpodobné, že si nejdříve nastaví pracovní clonu (od "plné díry" do hodnoty cca 4), pak nastaví čas a pak už se budou věnovat ostření a sledování fotografovaného objektu v hledáčku.

Ostření probíhá samozřejmě ručně a je docela problém při horších světlených podmínkách zaostřit, i když máte nastavenu pracovní clonu např. 2,8 či 4. Fotoaparát v hledáčku ani zvukově nepotvrdí správné zaostření. Chce to cvik a dobrý zrak. Je úplně jedno, v jaké poloze máte přepínač AF/MF na těle. Zrak se při ostření často upíná nikoliv na fotografovaný objekt, ale na lépe viditelné kontrastní plochy, což vede k rozmazaným snímkům. Typický příklad je fotografování tmavšího objektu na světlejším pozadí. Zrak se stále upíná na světlejší plochy. Vhodnější je fotit se světlem tak, aby fotografovaný objekt byl dobře nasvícen a umožnil správné zaostření.

Při použití redukce bez čipu nefunguje mechanický stabilizátor obrazu Super Steady Shot. Nejdříve jsem si myslel, že funguje, protože se mi podařilo udržet docela dlouhé časy, ale bylo to jen zdání. Co pomáhá udržet delší časy je hlavně vetší hmotnost zpravidla celokovových objektivů se závitem M42.

Expozice s bleskem. Při použití redukce bez čipu jde používat samozřejmě i blesk, jak interní tak externí. Na dekodér vzdálenosti ADI zapomeňte, funguje jen TTL předblesk. Korekci blesku je také potřeba nastavit do plusu. Z vlastní zkušenosti vím, že korekci můžete s klidem na stavit na +2, protože TTL řízení blesku často zkracuje záblesk vinou odlesků od fotografovaných objektů nebo předmětů (zlatá je proti tomu přesnost ADI!).

EXIF snímků neobsahuje údaj o ohniskové vzdálenosti a clona je zobrazována stále 1. Jinak EXIF obsahuje všechny údaje. To je asi tak všechno, co mě k použití redukce bez čipu napadá.


Redukce s čipem

Redukce s čipem je v podstatě to samé, jen na obroučce je připevněn čip s pěti kontakty, který fotoaparát informuje o tom, jaký objektiv je používán. Já jsem zakoupil čip, který má v sobě nastavenu ohniskovou vzdálenost 50 mm a světelnost 1,7. Tělo si tak myslí, že spolupracuje s objektivem těchto parametrů. Nasazení redukce na objektiv je stejné.

Sony A200 může s touto redukcí exponovat v plně manuálním režimu "M" a, co je důležité, také v režimu s prioritou clony "A" (časová automatika). Clonové číslo se zobrazuje stále v obou režimech oněch "1,7" a nejde nijak změnit, čas se mění v plně manuálním režimu "M" kolečkem vedle spouště a v režimu "A" se nastavuje automaticky. V režimu s prioritou clony "A" tak odpadá ruční nastavování času, což je obrovská výhoda.

Měření expozice opět funguje normálně, správná expozice se nastaví v manuálním režimu "M" rafičkou v hledáčku. Rafička se tentokrát nastavuje většinou na nulu, respektive záleží na tom, jakou redukci a jaký objektiv použijete. Pokud použijete redukci indikující clonu 1,7 a objektiv se světelností 2,8, pak musíte provést korekci do plusu (typuji cca +0,7). V mém případě by se korekce provádět nemusela, protože hodnoty 1,7 (redukce) a 2 (objektiv) jsou hodnoty podobné, ale já pro jistotu dávám + 0,3. Každopádně korekce je buďto žádná nebo mnohem menší, než při použití redukce bez čipu. V režimu s prioritou clony "A", který bude určitě používán nejčastěji, se provede korekce obdobná, ale ne nastavováním rafiky v hledáčku, ale přímo na displeji fotoaparátu (tlačítko +- na těle a kolečko vedle spouště).

Clona samozřejmě není opět ovládaná z těla, ale musíte si ji nastavit na objektivu. Při zaclonění ubývá světlo v hledáčku a prodlužuje se expozice, korekci expozice nastavujete ale stále stejnou (nebo žádnou). Clona se neuzavírá až v okamžiku expozice, ale je nutné opět ostřit při cloně pracovní.

Ostření probíhá samozřejmě opět ručně. Zde se ale projeví největší výhoda redukce s čipem. Když přepnete režim ostření na manuální "MF" na těle Sony A200, pak při správném zaostření (při namáčknuté spoušti do poloviny) se vám rozsvítí zelený bod vlevo dole v hledáčku, který indikuje správné zaostření. Pak můžete v klidu exponovat a snímek by měl být ostrý. Vhodnější je nastavit AF modul na ostření pouze středovým bodem (přes menu Fn), aby byla jistota, že když se v hledáčku rozsvítí zelený bodík, tak to znamená, že ostré je to, co je uprostřed obrazu. Jde ale použít kterýkoliv z bodů AF, který si nastavíte. Když namáčknete spoušť do poloviny, pak vám vždy nejdříve červeně problikne bod AF, který je nastaven. Při správné zaostření se ale už vybraný bod AF nerozsvítí ani se neozve zvukový signál, řídit se musíte zeleným puntíkem dole vlevo v hledáčku. Tento způsob ostření je pohodlnější než při používání redukce bez čipu, kdy nemáme žádného pomocníka v podobě zeleného bodíku v hledáčku.

Ještě lepší ale je, když dáte přepínač zaostřování na těle do polohy AF. V této poloze si fotoaparát myslí, že spolupracuje s objektivem, který podporuje automatické ostření. Poznáte to i podle toho, že je neustále slyšet motorek AF v těle fotoaparátu, protože ten se pokouší stále zaostřovat. Co však je podstatné (a to jsem nikde na diskuzích nenašel zmíněno), je to, že když v menu fotoaparátu nastavíte "Nastavení priority - AF", pak fotoaparát uvolní závěrku až v okamžiku, kdy je zaostřeno. Dokonce vám problikne červeně bod zaostření v hledáčku. Ozve se i zvukový signál (pokud je máte v menu povolené) v případě, že máte nastaveno jednotlivé snímky AF-S a nikoliv kontinuální ostření AF-C. Tento způsob posouvá možnosti použití objektivů s manuálním ostřením zcela někam jinam. V podstatě máte jistotu ostrého snímku, jinak se vám závěrka neuvolní. Vám stačí držet spoušť zcela zmáčknutou až nadoraz a jen ručně ostřit na objekt, závěrka se pak sama uvolní, až je správně zaostřeno!!! To vše platí pouze do clony 5,6, pak vám indikace ostření přestane fungovat. Dokonce lze přepínat režimy ostření AF-S a AF-C s tím, že při kontinuálním ostřením AF-C neuslyšíte zvukový signál. Předpokládám, že ale většina uživatelů bude ostřit při spoušti zmáčknuté do poloviny a počká na zvukový signál a pak exponuje. Někomu může vadit to, že je stále slyšet motorek AF modulu běžící naprázdno. Pokud však nejdříve hrubě zaostříte a pak až zmačknete spoušť do poloviny nebo úplně, pak by motorek měl vrčet minimálně, nejvíce je ho slyšet po výměně objektivu a pak když jste daleko správnému zaostření (objektiv zaostřen na nekonečno a vy chcete ostřit na metrovou vzdálenost). Díval jsem se do manuálu k Sony A200 a nenašel jsem tam žádné varování na použití objektivů bez AF, tak mám za to, že by se motorek AF modulu neměl tímto nijak poškodit.

Při použití redukce s čipem již funguje mechanický stabilizátor obrazu Super Steady Shot. Když k tomu přičteme stabilizující váhu starého celokovového objektivu, pak dostáváme solidní stabilní sestavu.

Expozice s bleskem při použití redukce s čipem funguje zcela normálně, samozřejmě bez ADI, pouze v režimu TTL předblesk. To však postačí. Nezapomeňte provést korekci bleskové expozice stejně jako v případě korekce běžné expozice, pokud používáte objektiv s jinou světelností, než je naprogramováno v čipu. Fungují všechny režimy blesku včetně bezdrátového ovládání externího blesku.

EXIF snímků obsahuje údaj o ohniskové vzdálenosti, která je naprogramovaná v čipu redukce (50 mm). Clona je zobrazována stále 1,7. Dále EXIF obsahuje všechny běžné údaje.


Shrnutí a doporučené použití redukce s čipem

Mě přijde nejvhodnější tento způsob a nastavení. Režim expozice nastavím na prioritu clony "A", abych se nemusel zdržovat s nastavováním času. V menu si nastavím Prioritu na AF a zvukové signály nechám povolené. Na těle A200 si nastavím ostření na AF (tlačítko vedle dole vedle bajonetu). Přes tlačítko Fn vedle displeje si nastavím středový bod AF (nebo ten který budu zrovna potřebovat - středový bod je ale křížový a tím pádem nejpřesnější) a režim AF na AF-S. Poté si nastavím pracovní clonu na objektivu, zpravidla 2 až 5,6, podle situace. Při clonovém čísle více jak 5,6 už ale nefunguje potvrzení správného zaostření! Pak začnu ostřit. Když se podle oka blížím zhruba ke správnému zaostření, namáčknu spoušť do poloviny, dále jemně ostřím a počkám, až se mi červeně rozsvítí středový bod AF v hledáčku a ozve se zvukový signál. Pak zmáčknu spoušť úplně. Výsledkem by měla být ostrá fotka. Pozor je třeba dát na to, že pevné světelné objektivy mají minimální hloubku ostrosti, stačí po zaostření minimální pohyb fotoaparátu nebo foceného objektu a výsledkem může být, že rovina zaostření bude úplně někde jinde! To potom není chyba fotoaparátu, ale fotografa!

Pokud fotím něco, co se pořád hýbe, pak je vhodnější ostřit se spouští zmáčknutou úplně, závěrka se uvolní v okamžiku správného zaostření za současného rozsvícení středového bodu AF v hledáčku a zvukového signálu. Alternativou je nastavení režimu AF na AF-C (kontinuální) přes tlačítko Fn a rovněž ostřit s úplně zmáčknutou spouští. Při AF-C ale nefunguje potvrzující zvukový signál, středový bod se při správném zaostření ale prosvítí. Vhodné je také zvolit sériové snímání.


Závěr

Pokud někdo uvažujete o zakoupení redukce pro používání objektivů se závitem M42, je vhodnější si připlatit za redukci s čipem. Dobré je si redukci nejdříve vyzkoušet, pokud je to možné, aby fungovala tak, jak má. Kdo fotíte objekty statické, pak i redukce bez čipu poslouží dobře. Kdo si rád hraje, pak taková redukce k tomu dává příležitost. Bazarový trh je plný starých skel, které se dají koupit za dobrý peníz a které vám dají nové možnosti!


Přeji dobré světlo !!!


Pro získání dalších informací doporučuji si pročíst diskuzi týkající se použití M42 na zrcadlovkách Sony/Konica - Minolta http://www.dynaxexpedicia.net/forum/index.php?showtopic=265

K tomu to článku se dále vážou podobné starší příspěvky:

 


Komentáře

1 jonáš jonáš | Web | 9. března 2010 v 20:19 | Reagovat

No už jsem chycený.kde jsi tu redukci kupoval.mně by se na tu padesátku pentacon hodila ta stím tvým nastavením.

2 majk majk | 10. března 2010 v 9:52 | Reagovat

Výborný článok. Mám obidve redukcie. Najprv som mal bez čipu, ale je to nejaky taký typ, ktorý treba najprv pomocou kľúča nasadiť na telo a potom treba natočiť do toho objektív. Tá s čipom je už "normálna". To s tým nastavením prepínača zaostrovania na AF musím hneď vyskúšať. Používam aj teleobjektív TAIR 300/4,5, ale napriek čipu, ktorý signalizuje zaostrenie, snímky nie sú ostré. A pri použití telekonvertora 2x alebo medzikrúžkov už signalizácia zaostrenia nefunguje. To je ale asi spôsobené tým, že clona tam stúpne na viac ako 5,6 a ako píšeš nad toto clonové čislo to nefunguje.  :-( Takže vďaka za námahu a za cenné rady.  :-)

3 Pavel Karmelita Pavel Karmelita | Web | 10. března 2010 v 22:09 | Reagovat

[1]: Jirko poslal jsem Ti to na email.

4 martinV martinV | 8. října 2010 v 8:55 | Reagovat

Chtel bych se zeptat, v cem muze byt problem, kdyz jsem si na sony A200 koupil redukci s cipem (a helios 44-2), ale v modu AV nemohu vubec fotit. Fotak mi napise chybu LeNS (ze neni nasazen objektiv). Expozici mi meri ale nelze fotit. Zaroven neukazuje zadny "puntik" spravneho zaostreni, ani nerozsvicuje zaostreny bod.

5 Pája Pája | 8. října 2010 v 22:25 | Reagovat

[4]: Problém asi bude v redukci. Jinak si to nedovedu vysvětlit. A co v režimu M to funguje?

6 martinV martinV | 11. října 2010 v 8:14 | Reagovat

[5]: Mate pravdu, problem je v redukci. Kdyz nejak nehezky zakroutim s objektivem+redukci, tak dojde ke kontaktu a najednou se mi rozsviti 1.7 na displeji, zacne fungovat blikani ostricich bodu, v AV rezimu se nastavuje soravny cas... Ach jo, smolar :-x

7 Robo Robo | E-mail | 19. října 2010 v 10:53 | Reagovat

Zdravím. Chcem sa spytat, kde ste si zakupili redukcie s cipom. Nakolko som pocul, ze niektore  su kvalitativne velmi slabe. Preto sa chcem radsej informovat. Vdaka

8 Tomáš Tomáš | E-mail | 6. dubna 2011 v 15:08 | Reagovat

Kde se koupit ta redukce s čipem prosím ? Na českém netu nic není. Děkuji.

9 Pavel Pavel | E-mail | 14. května 2011 v 8:50 | Reagovat

Já zvažuji koupi této redukce a tady hledám postřehy k focení s redukcí.
http://www.fotopl.cz/produkt,782,2018.html

10 Saša Saša | E-mail | 16. dubna 2012 v 20:48 | Reagovat

Dobrý den chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně používání AF. U mé sony A45O jsem nenašel v menu nastavení priority  pouze když na těle přepnu přepínač AF/MF tak jse mi zobrazí různé režimy AF nebo když přepnu na MF tak fotoaparát funguje tak jak popisujete v MF. Při režimu AF nelze zmáčnout  spoušť a pravděpodobně půjde zmáčknout když fotoaparát zaostří a ještě jeden dotaz ,  ,jestli nemáte dodnes problémy s zaostřovacími motůrky v tělě. Mě ten zvuk docela děsí. Děkuji za odpověď. Saša

11 Petr Bohdal Petr Bohdal | E-mail | 30. září 2013 v 18:42 | Reagovat

Dobrý den.
Mám dotaz,ohledně objektivu Exakta 70-210
na Sony A230.Nemohu sehnat redukci,je to manuální objektiv z roku 1994.
Děkuji

12 Nikoňák Nikoňák | Web | 9. srpna 2014 v 0:11 | Reagovat

Vďaka za inšpiráciu. Vlastním fotoaparát Zenit 11 s pevným objektívom Helios, tak ho vyskúšam na svojej novej digitálnej zrkadlovke.

13 LarryWraky LarryWraky | E-mail | Web | 9. srpna 2017 v 19:57 | Reagovat

Предлагаем вам инновационное средство для снижения веса Mangoosteen. При помощи него возможно сбросить около 15 килограмм за 14 дней.

Растение мангостин растет на Филиппинах. Плоды данного дерева имеют замечательные свойства. В баночке имеется около 20 плодов данного удивительного растения. Плоды с растения мангкут помогают сжечь излишнею липидную ткань. Также положительно воздействуют на человека в целом. Специфика производства средства, и специальная упаковка позволяют сберечь все удивительные свойства растения.

Основным действующим веществом сиропа Мангустина являются фрукты с растения мангустин, в них содержится огромное количество полезных микроэлементов. Благодаря компоненту окиси дифениленкетона, которое в огромных количествах содержатся в плодах, значительно притормаживаются окислительные процессы в теле. Ксантон признана одним из наиболее сильных антиоксидантов. В плоде дерева мангустин также имеются разные витамины и элементы. Приобрести сироп Мансустина можно на сайте http://mangoo77.mangoosteen.com.

14 Instant Online Loans Instant Online Loans | E-mail | Web | 10. října 2018 v 5:32 | Reagovat

poor credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">poor credit loans</a> payday bad credit loan <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>bad credit short term loans</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama