Stránky věnované zejména fotografiím památek a zajímavých míst města Krnova a jeho okolí - Bruntálska, Opavska, Jesenicka a polského pohraničí. Najdete zde však fotografie i jiných vzdálenějších míst, která jsem navštívil.
Stránky Vám mohou posloužit jako inspirace k návštěvě našeho regionu. Můžete navštívit také na Facebooku.

České Pelhřimovy a polský Pielgrzymów

23. prosince 2008 v 13:43 | P.K. |  Fotovýpravy okolí
Zprávy o tom, že zřícenina kostela svatého Jiří v zaniklé obci Pelhřimovy na Osoblažsku má již mít opravenou střechu - viz minulý článek zde a článek v Krnovském deníku článek , byl důvodem, proč jsme se rozhodli se ke kostelu po roce a půl podívat. Protože cesta do Pelhřimov z české strany je vhodná tak akorát pro off-roady, řekli jsme si, že se ke kostelu dostaneme přes Polsko. Nejkratší cesta podle navigace i podle mapy je z Krnova přes Pietrowice, Mokre, Dobieszów a Pielgrzymów. Paradoxem je, že cesta z Města Albrechtic do Slezských Rudoltic, na které Pelhřimovy leží, je v mapě zaznačena jako každá jiná asfaltová silnice 2.třídy, ale skutečnost je taková, že se jedná o lesní cestu.

kostel svatého Jiří v obci Pelhřimovy - 20.12.2008


Mě osobně zajímalo, jak pokročila oprava kostela, a neméně mě zajímalo, jak vypadá přilehlá polská obec Pielgrzymów - zejména zámek, který se tam má nacházet. Když jsem dojeli do polského Pielgrzymówa, mysleli jsme si, že jsme se ocitli na konci světa. V této malé obci je poměrně dost polorozpadlých domů, o které už nikdo asi nejeví zájem. Při vjezdu do obce jsme minuli zámek, který je v hrozném stavu, pouze část průčelí doznalo opravy. O zámku jsme se dozvěděli z článku v Krnovském deníku zde .

zámek v polské obci Pielgrzymów
Jak sami můžete vidět, tak zámek je v zuboženém stavu a potřeboval by zásadní opravu. Snad se majiteli zámku panu Ryszardu Brzezinskému podaří sehnat prostředky na jeho opravu. Přímo naproti zámku přes cestu a potok Hrozová je vidět opravená socha svatého Jana Nepomuckého a také zničená zámecká kaple s pozůstatky maleb. Jak jsme se dozvěděli, tak sochu opravil, přestože se nachází na české straně, právě pan Brzezinsky se svými přáteli, a rovněž spolu s hnutím Duha usiluje o opravu i zámecké kaple, která je také na české straně.

socha svatého Jana Nepomuckého

zámecká kaple


K samotnému gotickému kostelu svatého Jiří, který byl hlavním cílem cesty, jsme se dostali přes most u zámku, projeli jsme kolem zámecké kaple a zatočili doleva a po dvě stě metrech jsme byli u kostela. Na místě byli shodou okolností řemeslníci, kteří na střeše pracovali. Střecha ale není ještě celá hotová, ale je vidět pokrok proti roku 2007. Podle řemeslníků novináři hodně přehání, když píší, že bude kostel co nevidět opraven. Ale jak se říká "přání je otcem myšlenky" , tak pokud by všeobecný zájem o toto místo přinesl nějaké dodatečné prostředky, bylo by to jenom ku prospěchu věci.

kostel svatého Jiří s hřibitovem
Při zpáteční cestě nám nedalo a projeli jsme se i celou přilehlou polskou obcí Pielgrzymów. V obci je jen pár obydlených domů, více je těch neobydlených. Co upoutá pozornost je zchátralý kostel a pod ním velká zánovní kaple a pod ní další menší kaplička. Víra v boha v Polsku je opět vidět na každém kroku. Ja jsme se dozvěděli od místí starší paní (je vidět na první fotce), tak na opravu kostela nebyli peníze, proto věřící se chodili modlit do malé kapličky pod kostelem do doby, než v roce 2005 byla postavena velká dřevěná kaple. Mimochodem obec Pielgrzymów má asi 30 stálých občanů.

kostel a dvě kaple - Pielgrzymów

starý kostel s hřbitovem
nová kaple nahrazující kostel postavená v roce 2005


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama